Terabajty danych
Rozmowa | Dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska, dr Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska i dr hab. Marek Zagulski
Czy poznanie genomu człowieka może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i jakości naszego życia?
Dr hab. Marek Zagulski: Tak, ale dotąd trudno było to osiągnąć ze względu na ograniczone możliwości technologiczne. Dotychczas badania genetyczne dotyczyły pojedynczych genów lub nawet ich fragmentów, których zmiany (mutacje) wiążą się z występowaniem określonej choroby. Diagnostyka kilkunastu lub kilkudziesięciu chorób o podłożu genetycznym jednocześnie wiązała się z ogromnymi nakładami finansowymi i czasowymi.
Dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska: Najważniejsze jest to, że badając całe genomy, czyli cały materiał genetyczny poszczególnych organizmów – a to właśnie robimy w naszej firmie – możemy sprawdzić jednocześnie, w których konkretnych genach pojawiają się błędy.
Często się pojawiają?
M.Z.: Codziennie w naszym organizmie powstaje około dziesięciu komórek, które niezniszczone mogłyby dać początek nowotworom. Organizm ma jednak swoisty system kontroli i naprawy, który na co dzień radzi sobie z uszkodzeniami genów. Raz na jakiś czas, pod wpływem np. promieniowania albo infekcji wirusowej, ten system przestaje właściwie działać i pojawiają się nowotwory.
Ta tendencja pogłębia się z wiekiem?
M.Z.: Tak. Po 50. roku życia spada ogólna wydolność organizmu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta