Nowatorski program komputerowy można odliczyć dwa razy
Firmom, które w ostatnich pięciu latach wdrażały nowoczesne oprogramowanie, opłaca się sprawdzić, czy nie spełnia ono kryteriów pozwalających uznać je za nową technologię. Możliwe bowiem, że skorzystają z ulgi z tytułu jego nabycia
Ulga z tytułu nowych technologii polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o część wydatków poniesionych przez podatnika na ich nabycie.
Co istotne, nie wpływa to na możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. W praktyce oznacza to, że raz poniesiony wydatek można dwukrotnie uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego.
Wiedza musi być nowa
Ulga ta uregulowana jest w art. 18b ustawy o CIT. Ust. 1 tego przepisu wskazuje, że od podstawy opodatkowania odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.
Chodzi o wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie pięć lat.
Spełnienie tych kryteriów musi być potwierdzone przez opinię niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z 30 kwietnia 2010 o zasadach finansowania nauki (DzU nr 96, poz. 615).
Przepisy precyzują, że do ulgi uprawnia zarówno nabycie praw do wiedzy technologicznej w drodze umowy o ich przeniesienie, jak i o korzystanie z tych praw.
Możliwa korekta
Spełnienie przez wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta