Jak skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu udzielonej e-pożyczki
Serwisy internetowe typu „social lending” kontaktują pożyczkodawców z pożyczkobiorcami i umożliwiają im za pomocą platformy portalu zawarcie odpowiedniej umowy kredytowej
Pożyczki społecznościowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Rośnie liczba portali internetowych oferujących e-pożyczki w systemie tzw. social lending
– bez udziału banków i instytucji finansowych. Pierwszy tego typu portal – zopa.com – powstał w 2005 r. w Wielkiej Brytanii.
W Polsce pierwszy serwis – kokos.pl – ruszył dwa lata później, w 2007 r. Wartość udzielonych tylko za jego pomocą pożyczek wynosi niespełna 50 mln zł.
Działalność serwisów internetowych typu „social lending” sprowadza się w praktyce do kontaktowania potencjalnych pożyczkodawców z pożyczkobiorcami i umożliwienia im za pomocą platformy portalu zawarcia umowy bądź umów pożyczek >patrz ramka „Obowiązki stron”.
Liczne interpretacje organów podatkowych i bogate orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawach z zakresu opodatkowania umów pożyczek udzielanych na rzecz osób fizycznych przez podmioty (osoby fizyczne i prawne) z zagranicy (obszar UE, EOG i spoza UE) jednoznacznie świadczą o zainteresowaniu fiskusa tego typu transakcjami.
Komentuje Robert Nogacki, Kancelaria Prawna Skarbiec
Idea social lending opiera się na założeniu, że wszyscy uczestnicy rynku mogą zyskać, jeśli z łańcucha obrotu kapitałem usunie się banki, jako instytucje, które pośredniczą między osobami mającymi nadwyżki finansowe
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta