Pracownik czeka na pensję, firma na koszt
Gdy pracodawca nie wypłaca pensji o czasie, musi wstrzymać się z rozliczeniem jej w kosztach podatkowych do momentu, aż wynagrodzenie trafi na konto zatrudnionego
- Regulamin pracy obowiązujący w spółce oraz umowy o pracę przewidują, że wynagrodzenia mają być wypłacane do końca danego miesiąca kalendarzowego. Pensje zostały przelane 31 lipca (w niedzielę), bo 29 lipca (w piątek) nie udało się tego zrobić. Pracownicy otrzymali przelewy dopiero 1 sierpnia lub później. Czy wynagrodzenia te można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki w lipcu? – pyta czytelnik.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przewidują szczególny moment potrącania wynagrodzeń ze stosunku pracy w kosztach uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g tej pierwszej należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.
Ten przepis przewiduje, że za koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta