Restauracja działa trzy miesiące, gmina pobiera daninę przez cały rok
Przedsiębiorca prowadzący sezonową działalność także w okresie przestoju musi płacić najwyższy podatek od posiadanego lokalu czy budynku. Nie ma znaczenia, że w tym czasie nie jest on zajęty na cele firmy
Podatkiem od nieruchomości objęte są grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Tak wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa różnicuje maksymalne stawki podatku, jakie mogą zostać uchwalone przez radę gminy, w zależności od przeznaczenia nieruchomości.
Najwyższa stawka
Zasadniczo, gdy dana nieruchomość związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka ta jest wyższa. Przykładowo dla budynków mieszkalnych nie może być w 2011 r. wyższa niż 0,67 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej, natomiast dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może wynosić nawet 21,05 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej.
Różnica jest istotna, więc podatnicy często zastanawiają się, czy jeśli daną nieruchomość wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej jedynie okazjonalnie (przykładowo przez trzy miesiące w roku), powinna być ona traktowana jako nieruchomość związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych definiuje nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta