Założenie własnego banku nie jest łatwe
Część kapitału założycielskiego może być wniesiona w formie wkładów niepieniężnych w postaci wyposażenia i nieruchomości, jeśli będą one bezpośrednio przydatne w prowadzeniu działalności bankowej
Na polskim rynku funkcjonuje wiele banków, o różnej formie prawnej i pochodzeniu kapitału. I choć konkurencja jest bardzo duża, to istnieje jeszcze znacząca liczba potencjalnych klientów do „zagospodarowania”; wystarczy wspomnieć, że nadal ok. 20 proc. Polaków nie ma konta bankowego.
Jednocześnie w społeczeństwie można zaobserwować opór przed korzystaniem z obrotu bezgotówkowego. Należy jednak przewidywać, że z czasem będzie on malał. Ponadto, jak się szacuje, Polacy potrzebują ok. 3 mln mieszkań, których zakup jest finansowany w przytłaczającej większości przypadków z kredytów bankowych.
Jeżeli więc mamy ambicję zostania bankierem i posiadamy odpowiednio solidny kapitał, to warto rozważyć podjęcie decyzji o otworzeniu banku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zrealizować ten zamiar (pamiętajmy, że chodzi nam o założenie nowego banku, nie o otwarcie oddziału już istniejącego). Najpierw trzeba sięgnąć do ustawy z 29 sierpnia 1997 Prawo bankowe.
Trzy rodzaje
Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje banków:
- państwowe,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta