Wychowawczy nie tylko z etatu
RODZICIELSTWO | Opieką nad dzieckiem z prawem do ubezpieczeń opłacanych przez państwo objęci są też przedsiębiorcy i zleceniobiorcy. Ich uprawnienia nie są jednak identyczne jak te dla pracowników.
Od września obowiązują zmienione zasady dotyczące udzielania urlopów wychowawczych, a także rozszerzony katalog osób uprawnionych. To kolejny krok ustawodawcy, mający na celu ułatwienie i wydłużenie opieki rodziców nad potomstwem.
Nowi uprawnieni
Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 26 lipca 2013 r. (DzU poz. 983) wprowadziła nowe pojęcie – „osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem". To osoba fizyczna, która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka albo dzieckiem przysposobionym przez okres nie dłuższy niż 3 lata i maksymalnie do ukończenia przez nie 5. roku życia. O 3 lata dłużej może trwać opieka nad dzieckiem, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby – maksymalnie jednak do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Identyczne normy pojawiły się w kodeksie pracy. Wskazuje, że pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy ma prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta