Ulga na złe długi przysługuje od windykowanej należności
Organy podatkowe uznają, że powierniczy przelew wierzytelności nie jest jej odpłatnym zbyciem. Dlatego zawarcie takiej umowy nie ma wpływu na prawo do skorygowania należnego VAT.
- Ponad pół roku temu sprzedałem towary klientowi, który do tej pory nie uregulował swojego długu. W celu odzyskania wierzytelności mam zamiar zawrzeć umowę powierniczego przelewu wierzytelności. Czy zawarcie tej umowy wpływa na prawo do skorygowania VAT w ramach ulgi na złe długi? – pyta czytelnik.
Jednym ze sposobów odzyskania wierzytelności, która nie została uregulowana przez dłużnika, jest zlecenie wyspecjalizowanemu podmiotowi (powiernikowi) windykacji należności na podstawie umowy powierniczego przelewu wierzytelności.
Na czym to polega
Umowa ta jest szczególnym rodzajem umowy cesji. Jej celem jest odzyskanie przez powiernika wymagalnych wierzytelności przysługujących cedentowi (wierzycielowi) od dłużnika. Skutkiem zawartej umowy jest przeniesienie wierzytelności przez cedenta na podmiot, któremu zlecono windykację, w celu podjęcia przez ten podmiot czynności zmierzających do odzyskania należności. Na podstawie umowy przelewu powierniczego dochodzi do zlecenia windykacji należności, z przeniesieniem na powiernika praw przysługujących wierzycielowi. Przelew...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta