Zmowa przetargowa na rynku sprzętu komputerowego została ukarana
Prawo antymonopolowe | Sześciu przedsiębiorców – uczestników trzech konsorcjów – w niedozwolony sposób chciało wpłynąć na wyniki zamówienia publicznego na dostawę wyposażenia elektronicznego dla szkół i bibliotek.
Prawo antymonopolowe, zawarte w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007r., nr 50, poz. 331 ze zm.), generalnie zakazuje zawierania między przedsiębiorcami porozumień ograniczających konkurencję. O ile jednak istnieją sytuacje, w których pomimo zawarcia takiej umowy, żadne sankcje nie spotkają przedsiębiorców, to nie należy do nich przypadek zawarcia zmowy przetargowej. Mówiąc inaczej prawo to wskazuje na porozumienia, które są traktowane łagodniej i takie, które zawsze, niezależnie od okoliczności są ścigane i surowo karane. Wszystko to wynika z kolejnych artykułów ustawy.
Ogólny zakaz
I tak art. 6 ustawy wskazuje, że zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym. Mogą one w szczególności polegać na:
- ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów (pkt 1),
- ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji (pkt 2),
- podziale rynków zbytu lub zakupu (pkt 3),
- stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta