Podstawa do naliczenia składek za czas opieki
Rozliczenie opłat na ubezpieczenia pracownika na wychowawczym to obowiązek pracodawcy. Sprawy mu nie ułatwia fakt, że musi on brać pod uwagę aż cztery kwoty – faktyczne zarobki 60 proc. średniej płacy oraz dolne i górne ograniczenie podstawy stawek.
Od września br. zmieniła się górna podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych za pracowników przebywających na urlopach wychowawczych. W pewnym sensie zmieniło to metodologię ustalania tej podstawy. W ciągu ostatnich 3 lat to już trzecia zmiana przepisów w tym zakresie, co nastręcza pracodawcom problemów.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz tych, o których mowa w art. 6a ust. 1 pkt 1–4 znowelizowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowi obecnie równowartość 60 proc. prognozowanego na dany rok kalendarzowy przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Wcześniej pracodawcy porównywali wyliczoną podstawę wymiaru składek do kwoty równej 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego w komunikatach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zmiany co kwartał przysparzały wiele problemów z rozliczaniem składek.
Ustawa o sus zawiera jednak zastrzeżenie, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta