Spółka może zmienić rok podatkowy
Okres rozliczeniowy firmy nie musi trwać od stycznia do końca grudnia. W niektórych przypadkach opłacalna może być jego modyfikacja. Ważne, aby trwał 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Spółka może zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy pod warunkiem, że taka klauzula znajdzie się w umowie (statucie) spółki, a urząd skarbowy otrzyma stosowne zawiadomienie w tej sprawie w ustawowo wskazanym terminie. W przeciwnym razie brak zawiadomienia będzie skutkować tym, że rok podatkowy nie zostanie zmieniony.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy (a więc okres pełnych 12 miesięcy), chyba że podatnik postanowi inaczej. Postanowienie takie może się znaleźć w statucie (umowie) spółki albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wtedy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.
W terminie 30 dni
Urząd należy zawiadomić najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Jeśli natomiast dany podmiot gospodarczy nie był dotychczas podatnikiem, to takiego zawiadomienia powinien dokonać w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Dowolny sposób
Ustawodawca nie określił sposobu i formy zawiadomienia. Pozostawił to decyzji podatnika. Można więc stwierdzić, że dopuszczalna jest każda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta