Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieważny adres, ważny związek i wspólnota

14 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka

Żonę zatrudnioną na umowę o pracę 
w firmie męża prowadzącego działalność gospodarczą należy traktować do celów ubezpieczeń społecznych jak osobę współpracującą, a nie jak pracownika. Nawet wtedy gdy małżonkowie nie mieszkają pod jednym dachem.

Potwierdził to lubelski oddział ZUS w decyzji 1461 z 31 października 2013 r. (WPI/200000/ 451/1461/2013).

Wnioskodawca zwrócił się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji. Poinformował, że zatrudnił swoją przyszłą żonę we własnej firmie, zanim się z nią ożenił. Wskazał przy tym, że nigdy nie pozostawał z nią we wspólnym gospodarstwie domowym i nie współpracował przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodał, że małżonka zarówno przed, jak i po ślubie pomagała mu jedynie wykonywać proste i czasochłonne czynności (porządki, zmywanie itp.). Obecnie, mimo ślubu, nadal prowadzą osobne gospodarstwa domowe, gdyż żona mieszka z córką i swoimi rodzicami w jednej miejscowości, a wnioskodawca w drugiej. Każde z małżonków dysponuje własnymi pieniędzmi i ma własny dom. Żona przebywa u rodziców, gdyż leczy się na nowotwór, musi ciągle odwiedzać lekarzy i wspiera ją w tym matka. Wnioskodawca twierdził, że nie jest w stanie pomóc żonie w chorobie ani w wychowaniu córki, gdyż sytuacja w firmie (przynoszącej notoryczne straty)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament