Kiedy kara umowna jest kosztem
Jeżeli z powodu opóźnienia w realizacji kontraktu podatnik płaci kontrahentowi ustalone kwoty, to może je odliczyć od przychodu. Ale nie zawsze.
- Prowadzę firmę budowlaną. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spóźniliśmy się z wykonaniem usługi budowlanej i inwestor obciążył nas karą umowną z tytułu zwłoki w wykonaniu usługi. Czy tę karę umowną mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).
Jedyne wyłączenie...
Do kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów zalicza się, między innymi, kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług (zob. art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta