Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrolowany musi zawiadomić urząd o zmianie adresu

14 stycznia 2014 | Dobra Firma | Regina Drabik

Zgłoszenie organowi przeprowadzki nie następuje w dacie nadania pisma na poczcie, tylko dotarcia tej informacji do urzędu. Do czasu otrzymania takiego zgłoszenia kontrolujący uznaje, że skuteczne są doręczenia wysłane do dotychczasowej siedziby.

Stosownie do art. 146 § 1 or dynacji podatkowej (dalej: o.p.) w toku postępowania strona (jej przedstawiciel lub pełnomocnik) ma obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu. Obowiązek ten dotyczy także adresu elektronicznego, jeżeli wniesiono o zastosowanie takiego sposobu doręczania albo wyrażono na to zgodę.

Wskazane w tym przepisie pojęcie adresu mieści w sobie zarówno adres do korespondencji, jak i adres miejsca zamieszkania (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 3 października 2013 r., I SA/Go 293/13).

Obowiązek ten został ustanowiony, aby wyeliminować możliwość celowego uchylania się przez stronę od doręczania jej pisma. Tym samym ma zapobiegać przewlekłości postępowania.

Nie określono terminu

Artykuł 146 § 1 o.p. ustanawiający obowiązek zawiadomienia o zmianie adresu nie określa terminu takiego zawiadomienia. Nie można do takiej sytuacji zastosować art. 12 § 6 pkt 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament