Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wzywać do wyjaśnienia, czy cena jest rażąco niska

14 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sendrowski

Orzecznictwo | To zamawiający samodzielnie decyduje, czy zwrócić się 
do wykonawcy o wytłumaczenie konkretnego problemu związanego z ofertą.

Zamawiający PKP Intercity SA prowadził postępowanie o wartości powyżej tzw. progów unijnych, którego przedmiotem była dostawa 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania. Zamawiający wezwał trzech wykonawców do wyjaśnień w trybie art. 90 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) w celu ustalenia, czy złożone oferty zawierają rażąco niskie ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Co w odwołaniu

Dwóch wykonawców wniosło odwołanie, zarzucając zamawiającemu niewłaściwe zastosowanie art. 90 ust. 1 p.z.p. poprzez bezpodstawne wezwanie odwołujących do złożenia wyjaśnień w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, jak również zarzucając zamawiającemu niewłaściwą wykładnię pojęcia „rażąco niskiej ceny". Ponadto zamawiającemu zarzucono nieprecyzyjne określenie żądanych od odwołujących wyjaśnień bez konkretnego wskazania, do czego zamawiający odnosi swoje wątpliwości.

Wykonawcy podkreślali, że zamawiający jest uprawniony do zwrócenia się do wykonawcy o wyjaśnienia w trybie art. 90 ust. 1 p.z.p. wyłącznie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie co do zaniżenia ceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament