Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie giną, karawana jedzie dalej

14 stycznia 2014 | Sport | Karolina Kowalska
Eric Palante jechał  w rajdzie  11. raz. Został znaleziony martwy,  nie znane są przyczyny śmierci. Miał 50 lat, zostawił pięcioro dzieci
źródło: AFP
Eric Palante jechał w rajdzie 11. raz. Został znaleziony martwy, nie znane są przyczyny śmierci. Miał 50 lat, zostawił pięcioro dzieci

Motocyklista Eric Palante to 59. ofiara tego rajdu. Jego uczestnicy ginęli w wypadkach, od kul i po zawałach serca.

W latach 1979–2007 rajd odbywał się w Afryce (jako Paryż-Dakar), w roku 2008 w ogóle go nie było, a od 2009 r. zawodnicy rywalizują w Ameryce Południowej.

Bywało, że w Afryce kierowcy wjeżdżali w sam środek konfliktów zbrojnych albo przecenili możliwości własnego organizmu. Trudów rajdu kilka razy nie wytrzymały serca – tak zginął w 2005 r. Włoch Fabrizio Meoni czy w 2007 Francuz Eric Aubijoux.

Były też wypadki z udziałem widzów. 10 stycznia 2007 zginęli jadący za zawodnikami Argentyńczycy Augustin Ignacio Mina i Daniel Eduardo Ambrosio. Dwa lata temu śmierć ponieśli dwaj inni Argentyńczycy, obserwujący rajd z turystycznego samolotu – 37-letni Luis Soldavini i jego 11-letni syn Tomas.

Spada helikopter

Pierwsza tegoroczna ofiara, Belg Eric Palante, ojciec pięciorga dzieci, pokonywał rajd po raz 11. Nie można było mu zarzucić braku doświadczenia. Miał wprawdzie ambicję ukończyć rywalizację w pierwszej dziesiątce startujących bez serwisu, ale organizatorzy rajdu zaznaczyli, że entuzjazm nie przesłaniał mu chłodnej oceny sytuacji.

„Nigdy jeszcze warunki na trasie nie były tak trudne, a temperatury tak wysokie" – mówił dyrektor rajdu Etienne Lavigne, prywatnie przyjaciel Palantego. „Dzień wcześniej żartowaliśmy z Erikiem i nic nie wskazywało na to, że ma jakiekolwiek problemy z pojazdem" – dodał Francuz.

Ciało Palantego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament