Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Test poparcia dla armii

14 stycznia 2014 | Świat | Jerzy Haszczyński.
Wczoraj w Kairze. Egipcjanie studiują projekt nowej konstytucji
źródło: PAP/EPA
Wczoraj w Kairze. Egipcjanie studiują projekt nowej konstytucji

Dziś zaczyna się referendum w sprawie nowej konstytucji. Ważne, czy uzyska ona wyższe poparcie niż poprzednia, islamistyczna, dostała rok temu.

Odbywające się dziś i jutro referendum konstytucyjne to pierwsze głosowanie w Egipcie od czasu obalenia przez armię na początku lipca zeszłego roku islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego. W referendum nie chodzi tylko o samą konstytucję, która nie wprowadza wielu znaczących zmian. Ale przede wszystkim o to, by armia uzyskała potwierdzenie, że obalenie Mursiego i ostra rozprawa z Bractwem Muzułmańskim mają silne poparcie w narodzie.

– Mamy do czynienia z pełną mobilizacją mediów, dlatego spodziewam się poparcia nowej konstytucji. Frekwencja powinna być wysoka, wyższa niż w referendum konstytucyjnym w grudniu 2012 roku – przyznaje w rozmowie z „Rz" prof. Said Sadek, politolog z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze, sympatyzujący, jak znaczna część elit, z nowymi władzami. Jak przypomina, w tamtym głosowaniu nad ustawą zasadniczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament