Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina nie może zmieniać charakteru wsparcia

14 stycznia 2014 | Administracja

Przeznaczeniem dotacji celowej z art. 60 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nie może być dofinansowanie do kosztów całości ogólnie rozumianej działalności opiekuńczej żłobka lub klubu dziecięcego – orzekł sąd.

Czego dotyczył spór

Na początku grudnia 2012 r. kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) orzekło o nieważności podjętej kilka tygodni wcześniej uchwały rady miejskiej w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce. Jako podstawę unieważnienia organ nadzoru wskazał art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Badając zgodność powołanej uchwały z prawem, kolegium stwierdziło dwie istotne wady prawne. W pierwszej kolejności wskazało na konstrukcję dotacji wyrażoną w zapisach uchwały. Rada postanowiła, że wysokość dotacji na rok kalendarzowy ustala się w kwocie dziennej na każde dziecko obecne w żłobku lub klubie dziecięcym i o przeznaczeniu dotacji na zadania placówki.

To zdaniem RIO oznacza, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament