Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotne jest to, jakie prawa przysługują stronie

14 stycznia 2014 | Administracja
Przykłady decyzyjnego stosowanie prawa miejscowego
źródło: Rzeczpospolita
Przykłady decyzyjnego stosowanie prawa miejscowego
źródło: Rzeczpospolita

Analiza | Wyeliminowanie nielegalnego aktu prawa miejscowego z porządku prawnego może spowodować unieważnienie decyzji wydanych na jego podstawie. Nie zawsze jest to jednak dopuszczalne.

Jan Dytko doktor nauk prawnych, pracownik służby cywilnej we Wrocławiu

Decyzje administracyjne wydawane są na podstawie przepisów prawa, zawierających normy o charakterze powszechnie obowiązującym. W polskim systemie źródeł prawa za podstawę wydania decyzji administracyjnych przyjmuje się ustawy, a także lokalne przepisy prawa ustanowione przez organy jednostek samorządu terytorialnego w formie aktów prawa miejscowego.

Rozstrzygnięcia pozostają w mocy

Akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego podlegają kontroli legalności w trybie nadzoru państwowego oraz w trybie skargi powszechnej (actio popularis) i skargi organu nadzoru do sądu administracyjnego. Akty te mogą zostać wyeliminowane z obrotu prawnego z powodu ich wadliwości (E. Śladkowska, „Wydanie decyzji administracyjnej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa w ogólnym postępowaniu administracyjnym", Warszawa 2013, s. 162).

Istotna wadliwość aktu prawa miejscowego uzasadnia stwierdzenie jego nieważności w całości albo w części, ze skutkiem wstecznym (ex tunc).

Oznacza to, że akt prawa miejscowego uznaje się za nieważny od chwili jego podjęcia. Jednak nie jest to okoliczność, która z mocy prawa niweluje skutki prawne, powstałe po wejściu w życie aktu. Nieobowiązywanie aktu prawa miejscowego nie oznacza bowiem, że przestał on kształtować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament