Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawka w stawkach podatku od nieruchomości dopuszczalna

14 stycznia 2014 | Administracja

Rada gminy może w trakcie roku podatkowego wyodrębnić z dotychczas obowiązujących przedmiotów opodatkowania nowy bardziej szczegółowy, np. stawkę 
na domki letniskowe – orzekł sąd.

Czego dotyczył spór

W lutym 2011 r. rada gminy dokonała zmiany uchwały z grudnia 2010 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Modyfikacja polegała na określeniu stawki daniny od nowej kategorii przedmiotów opodatkowania, tj. od budynków letniskowych (budynków rekreacji indywidualnej) lub użytkowanych na te cele.

Kilka tygodni później kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) unieważniło lutową uchwałę rady. Jako powód wskazało na istotne naruszenie art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podkreślono, że rada gminy określa wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości i nie mogą być one zmieniane w trakcie roku podatkowego. W ocenie RIO zakaz ten dotyczy też wyodrębniania nowych kategorii przedmiotów opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Rada gminy nie zgodziła się z taką wykładnią przepisów. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament