Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie na urlopie wychowawczym

14 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

DOKUMENTY | Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy umowę cywilnoprawną w okresie urlopu wychowawczego objęty jest ubezpieczeniami jako zleceniobiorca, a nie etatowiec. Wpływa to na sposób rozliczenia za niego składek.

- Od 16 stycznia chcemy podpisać umowę-zlecenie z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym. Wynagrodzenie ze zlecenia (2000 zł) będzie płatne co miesiąc, a pierwszej wypłaty dokonamy 31 stycznia. Jak w tej sytuacji będą przedstawiać się składki społeczne oraz jak je rozpisać w drukach rozliczeniowych? – pyta czytelnik.

W styczniu pracownik będzie podlegał ubezpieczeniom z dwóch tytułów, tj. najpierw z przebywania na urlopie wychowawczym, a następnie z umowy zlecenia. Od lutego oskładkowaniu podlega tylko zarobek z umowy cywilnoprawnej.

Podstawa zależna od dochodu

Z racji przebywania na urlopie wychowawczym pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pod warunkiem jednak, że nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty i nie dysponuje innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń społecznych. Osoby te są również objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie podlegjąa mu z innego tytułu.

Zasady te wynikają z art. 6 ust. 1 pkt 19 oraz art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus), jak i art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament