Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Preferencja w interesie publicznym

14 stycznia 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Po 1 stycznia 2012 r. usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich 
i restauratorskich nie przestały korzystać ze zwolnienia z VAT.

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 grudnia 2013 r. (I FSK 1750/12).

Stan faktyczny

Podatnik jest absolwentem studiów magisterskich na wydziale sztuk pięknych, o kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Prowadzi działalność gospodarczą i odprowadza podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Działalność mieści się w grupowaniu 91.03.Z – działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych. Przysługują mu jako twórcy prawa autorskie. We wniosku o interpretację wyjaśnił ponadto, że prace konserwatorskie i restauracyjne przy zabytkach ruchomych są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu wynagrodzenia (honorarium za pracę) prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę. Podatnik poprosił o potwierdzenie, że usługi konserwacji zabytków wykonywane w ramach działalności gospodarczej są zwolnione z VAT.

Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. W jego ocenie podatnik nie może być uznany za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przejawem prowadzonej przez niego działalności nie jest bowiem powstanie utworu, lecz jego konserwacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament