Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik poniesie odpowiedzialność za niewpłacone podatki

14 stycznia 2014 | Dobra Firma | Joanna Litwińska

Firma musi wyznaczyć osobę, której obowiązkiem będzie obliczanie i pobranie danin oraz terminowe przekazanie fiskusowi tych kwot. Ma także zgłosić właściwemu miejscowo organowi jej imię, nazwisko i adres.

Za płatnika uważa się osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, obowiązaną na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Na płatniku ciążą więc obowiązki:

  • obliczania należnego od podatnika podatku,
  • pobrania kwoty tego podatku ze środków podatnika oraz
  • wpłacenia pobranej kwoty podatku właściwemu organowi podatkowemu w terminie określonym przepisami prawa podatkowego.

Płatnik, który nie wykonuje tych obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany, ale niewpłacony, całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność obejmuje również osoby wyznaczone przez płatnika do wykonywania jego obowiązków.

Jakie konsekwencje

W myśl art. 30 § 4 o.p., jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że płatnik nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, to organ ten wydaje decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w której określa wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, ale niewpłaconego podatku. W celu wydania decyzji o odpowiedzialności płatnika niezbędne jest określenie wysokości niepobranego lub niewpłaconego podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament