Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd udostępnia informacje o swojej działalności

14 stycznia 2014 | Administracja

Postępowanie | Dane o wysokości wydatków na wynagrodzenia osób pełniących funkcje publiczne i numery służbowe telefonów tych osób to informacje publiczne, których urząd musi udzielić.

Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną – tak stanowi art. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej „ustawa"). Od czasu jej wejścia w życie, tj. od 2002 r., obywatele mają ułatwiony wgląd w działalność organów administracji publicznej. Mogą żądać udostępnienia interesujących ich danych o funkcjonowaniu np. ministerstwa, urzędu centralnego, urzędu gminy, urzędu wojewódzkiego czy innych jednostek samorządowych.

Udostępnienie tych danych odbywa się przez uzyskanie informacji, wgląd do dokumentów urzędowych oraz umożliwienie dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

Z orzecznictwa

Każdy ma prawo do informacji publicznej. Przy czym słowo „każdy" należy rozumieć jako każdy człowiek (osoba fizyczna) lub podmiot prawa prywatnego".

wyrok WSA w Olsztynie z 13 grudnia 2012 r. II SA/Ol1316/12.

Jakich informacji można żądać...

Art. 6 ustawy wskazuje, jakie informacje stanowią informację publiczną (patrz ramka). Pojęcie to jest chyba jednym z najczęściej interpretowanych pojęć w doktrynie i orzecznictwie. Na bazie orzecznictwa przyjmuje się, że za informację publiczną należy uznać informacje wytworzone przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9737

Wydanie: 9737

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament