Trudniej o miejsce w żłobku niż w przedszkolu
Edukacja. Uregulowania ustawy oświatowej, które sprawdziły się w praktyce, powinny znaleźć się również w ustawie żłobkowej.
W 2011 roku weszła w życie ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która miała przyczynić się do rozwoju zróżnicowanych form opieki nad małymi dziećmi. Tym samym miała umożliwi rodzicom podjęcie aktywności zawodowej. Taka opieka może być realizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna lub nianię. Podstawową formą opieki nad maluchami są żłobki. Mogą je tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Dotacje celowe
Zarówno żłobki gminne, jak i niepubliczne mogą otrzymywać dotacje celowe na każde dziecko. Warunkiem jest, żeby gmina przeznaczyła środki na ten cel w swoim budżecie, a rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wysokości, zasad ustalania i rozliczania dotacji udzielanych dla podmiotów prowadzących instytucje opieki (art. 60). Udzielanie dotacji nie jest jednak obowiązkowe. Jeśli jednak gmina zdecyduje się na takie dotowanie, musi wziąć pod uwagę, że nie będzie mogła różnicować wysokości dotacji chociażby ze względu na miejsce zamieszkania dzieci. Zdaniem NSA w Warszawie (por. wyrok z 5 lutego 2014 r., sygn. akt II GSK 1871/12), określenie „każde dziecko" oznacza wszystkie dzieci objęte opieką bez wprowadzania jakichkolwiek wyjątków.
Sąd odwołał się tu do konstytucyjnej zasady równości. Ponadto uznał, że nie narusza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta