Małżonek pomoże bezpłatnie albo na zlecenie
ROZLICZENIA | Mąż może wspierać żonę przy prowadzeniu działalności gospodarczej jako osoba współpracująca lub na umowie cywilnoprawnej. W zależności od formy takiej pracy różne będą jej skutki wobec ZUS i fiskusa.
Lidia Rubińska
Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz ze zleceniobiorcami zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) uważa się małżonka, dzieci własne, drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy-zlecenia.
Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym polega na wspólnym zaspokajaniu potrzeb życiowych w rodzinie związanych z prowadzeniem domu czy załatwianiem spraw związanych z potrzebami życia codziennego. Ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, zależy od indywidualnego, konkretnego przypadku.
Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2009 r. (I UK 51/09) określił definicję współpracy i stwierdził, że „współpracą przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest takie współdziałanie osoby bliskiej przedsiębiorcy, które generuje stałe, dodatkowe dochody z tej działalności niezależnie od tego, czy dokonuje tego odpłatnie, czy też...
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta