Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

556,02 zł przyczyną zamieszania

30 września 2014 | Dobra Firma | Edyta Zaniewicz
Pismo – oświadczenie
źródło: Rzeczpospolita
Pismo – oświadczenie

PIT. Konieczność uzupełnienia podatku z zeznania rocznego może być dużym zaskoczeniem. Jeżeli ktoś prowadzi własną firmę 
i jest jednocześnie zatrudniony jako pracownik, to powód dopłaty może 
tkwić w podwójnie rozliczonej kwocie wolnej.

Zasady rozliczania kwoty wolnej od opodatkowania są ściśle określone przepisami ustawy o PIT. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, powinna odliczać kwotę wolną od opodatkowania od dochodu osiągniętego przez swoją firmę. Świeżo upieczony przedsiębiorca powinien zatem poinformować pracodawcę lub organ rentowy, aby ten zaprzestał odliczania kwoty wolnej od wynagrodzenia za pracę bądź emerytury czy renty.

Jeżeli kwota wolna od podatku będzie odliczana z dwóch źródeł przychodów, to w rocznym zeznaniu PIT-36 podatnik wykaże niedopłatę, którą będzie musiał uregulować. Dopłata może wynieść ponad 550 zł.

Skutki braku informacji

W momencie składania zeznania do urzędu podatnicy są często zaskoczeni tym, że muszą dopłacić podatek. Jest to zwykle efekt niepoinformowania pracodawcy o fakcie założenia i prowadzenia własnej firmy.

Przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku informowania pracodawcy o podjęciu własnej działalności gospodarczej. Niejednokrotnie pracownik woli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9954

Wydanie: 9954

Spis treści

Media planet

Ściągawka przedsiębiorcy

Rzecz o biznesie

Moja emerytura

Zamów abonament