Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie długoletniej umowy terminowej lepiej uzasadnić

30 września 2014 | Prawo i praktyka | Grzegorz Trejgel

WOKANDA. Stosowanie długoterminowych umów o pracę może stanowić obejście przepisów kodeksu pracy o zawieraniu umów na czas nieokreślony. Konsekwencją takiego działania pracodawcy może być stosowanie przepisów k.p. dotyczących umów bezterminowych, w tym obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2014 r. (I PK 308/13).

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy zawartej na siedem lat domagał się od pracodawcy odszkodowania za jej rozwiązanie niezgodnie z prawem. Pracodawca wypowiedział tę umowę bez wskazania przyczyny. W odwołaniu do sądu pracownik podnosił, że w jego ocenie umowa ta uległa przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. W konsekwencji, aby ją wypowiedzieć, pracodawca powinien zastosować przepisy odnoszące się do umów bezterminowych, w tym przede wszystkim wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy na rzecz zwolnionego 10 910,67 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. W toku postępowania pracodawca wskazał, że terminowe umowy o pracę pozwalają na weryfikację pracownika. Sąd uznał jednak, że ten argument zasługuje na uwzględnienie w wypadku umów maksymalnie dwuletnich, a nie pięcio-, siedmioletnich. Stwierdził, że zawarcie umowy o pracę na czas określony – siedem lat – z możliwością jej wypowiedzenia bez podania przyczyny za dwutygodniowym okresem, narusza przepisy prawa pracy. Uznał, że zawarcie tej umowy było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9954

Wydanie: 9954

Spis treści

Media planet

Ściągawka przedsiębiorcy

Rzecz o biznesie

Moja emerytura

Zamów abonament