Mam poczucie bicia głową w mur
Rządy Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska firmowały program budowy instytucji, którą kieruję. Liczę, że pod rządami premier Kopacz nie dojdzie do rewolucji, jeśli chodzi o stosunek do narodowego dziedzictwa – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro Mariuszowi Cieślikowi.
Rz: Co dalej z Muzeum Historii Polski?
Działamy. Zdobywamy publiczność i nagrody, robimy wystawy...
Wiem. Kilka dni temu otworzyliście ciekawą ekspozycję w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie poświęconą polskiemu Londynowi. Był już Jan bez Ziemi, a teraz mamy muzeum bez siedziby.
Pytanie o siedzibę należy adresować nie do mnie, tylko do Ministerstwa Kultury, któremu podlegamy. My zrobiliśmy swoje. Uzgodniliśmy z władzami Warszawy miejsce. Przeprowadziliśmy konkursy: na projekt budynku, a także na wystawę stałą. Jak na instytucję, która nie ma siedziby, jesteśmy wyjątkowo aktywni. Wielkim sukcesem frekwencyjnym była nasza wystawa „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności". W Zamku Królewskim obejrzało ją 50 tysięcy osób, co jest jednym z rekordów muzealnictwa ostatnich lat. To pokazało potencjał, jaki tkwi w tematyce, którą się zajmujemy. Inny ważny projekt, wystawa „Pod wspólnym niebem", o narodach i religiach I Rzeczypospolitej, otrzymał nagrodę Sybilla dla najlepszej ekspozycji historycznej 2012 roku. Działamy też w przestrzeni wirtualnej, byliśmy jedną z pierwszych instytucji na świecie zaproszonych do realizacji wystaw na platformie Google Cultural Institute. To bardzo ważna platforma, dzięki niej nasze wirtualne wystawy mają widzów pod każdą szerokością geograficzną. Ekspozycja poświęcona Janowi Karskiemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta