Czy odwoływać się od opinii szefa
Służba cywilna | Sąd zweryfikuje pierwszą ocenę pracownika tylko przy okazji rozpatrywania innych jego roszczeń.
Małgorzata Jankowska
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej co do zasady zatrudniana jest najpierw niejako „na próbę". Pierwszą umową, którą podpisuje, jest bowiem umowa na czas określony 12 miesięcy. Przez ten czas przełożeni pracownika mogą w praktyce sprawdzić, w jakim stopniu potrafi on sprostać stawianym mu wymaganiom i czy jest w stanie dopasować się do specyfiki zatrudniającego go urzędu. Zakończeniem tego procesu jest pierwsza ocena, od której wyniku zależy dalsza kariera członka korpusu służby cywilnej w administracji.
Nowi pracownicy, czyli kto
Ocenie tej obowiązkowo podlega zatem osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, z którą zawarto umowę na czas określony 12 miesięcy z możliwością wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Tak stanowi art. 37 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: usc).
Przy czym przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej rozumie się osobę, która:
- nie była wcześniej zatrudniona w służbie cywilnej na czas nieokreślony,
- nie była zatrudniona na czas określony 12 miesięcy i nie otrzymała pozytywnej pierwszej oceny w służbie cywilnej,
- nie jest osobą zwolnioną z zawodowej służby wojskowej pełnionej w Ministerstwie Obrony Narodowej lub terenowym organie ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta