Tryb referendalny nie zastąpi innej procedury
Referendum lokalne nie może zastępować procedury uchwalania planu miejscowego czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Czego dotyczył spór
Na początku kwietnia 2014 r. grupa obywateli, działając na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, zawiadomiła wójta gminy o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego. Miało ono dotyczyć ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniami, sposobu gospodarki ściekami oraz lokalizacji na terenie gminy dużych tuczarni świń i innych obiektów podobnych emitujących gnojownicę.
Miesiąc później inicjatorzy referendum złożyli wójtowi wniosek o przeprowadzenie referendum. Dołączyli do niego karty zawierające podpisy uprawnionych mieszkańców popierających jego przeprowadzenie. Przedstawili też propozycję pytań, na które mieliby odpowiedzieć mieszkańcy.
W odpowiedzi na wniosek rada gminy uchwałą powołała komisję doraźną do sprawdzenia, czy wniosek odpowiada warunkom przewidzianym w przepisach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta