Zmieńmy system zakupu broni
Czy MON podoła sprawnemu wydawaniu pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych i przy okazji stworzy system gwarantujący postęp techniczny w przemyśle obronnym? – pyta generał.
Leon Komornicki
Głównymi elementami siły obronnej państwa są: armia i ściśle współpracujący z nią przemysł zbrojeniowy. Powinien być on w stanie wytworzyć podstawowe rodzaje nowoczesnego uzbrojenia, gwarantując jej samowystarczalność na wypadek wojny.
Jeśli narodowy przemysł obronny nie jest w stanie wytworzyć uzbrojenia i wyposażenia armii (bo sprzęt głównie z importu), to sprzęt staje się sprzętem jednego boju, czyli jednorazowego użytku, podobnie jak armia weń wyposażona. Polski przemysł obronny jest w stanie zagwarantować samowystarczalność Wojska Polskiego tylko do 40 proc. potrzeb.
Siła napędowa
Narodowy przemysł zbrojeniowy jest koniecznym atrybutem suwerenności państwowej. Jednocześnie przemysł ten powinien wpływać korzystnie na postęp techniczny i rozwój gospodarki. Dlatego ważną sprawą jest stworzenie takich mechanizmów gospodarczych, które, uwzględniając dyrektywę unijną UE2009/81/WE, w wyniku której Polska od lutego 2013 r. stała się częścią wspólnego europejskiego rynku uzbrojenia, zapewnią, że budżet 130 mld zł przeznaczony na techniczną modernizację Wojska Polskiego da się wykorzystać do zwiększenia konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego i gospodarki kraju.
Można to uzyskać przez:
∑ po pierwsze, maksymalne odejście od zakupów za granicą gotowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta