Urzędnicy zbyt rygorystycznie definiują względy techniczne
Z WOKANDY. Gdy podatnik twierdzi, że nieruchomość nie może być wykorzystywana w działalności ze względu na remont, fiskus nie może odmówić zastosowania niższej stawki podatku bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 września 2014 r. (VIII SA/Wa 702/14).
Stan faktyczny
Spór w sprawie dotyczył ustalenia kwoty podatku od nieruchomości za 2014 r. Chodziło o nieruchomość zabudowaną budynkami. Podatnicy złożyli oświadczenie, że będące przedmiotem opodatkowania budynki, budowle i grunty, nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu. Do zgłoszenia dołączyli plan robót budowlanych. W lutym 2014 r. burmistrz ustalił jednak podatek od gruntów i budynków według stawek przewidzianych dla działalności gospodarczej.
Podatnicy odwołali się od tej decyzji. Tłumaczyli, że budynki i budowle nie mogą i nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. W związku z tym przenieśli nawet prowadzenie firmy do innej miejscowości. Podali, że budynki wymagają remontu. Potwierdza to opinia rzeczoznawcy budowlanego i zgłoszenie robót budowlanych.
Samorządowe kolegium odwoławcze nie zmieniło zdania. Wskazało, że wymiaru podatku dokonano na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków oraz złożonej informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta