Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarna strefa warta 13 mld złotych

30 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Czarna gospodarka to prostytucja, narkotyki i przemyt papierosów
źródło: Rzeczpospolita
Czarna gospodarka to prostytucja, narkotyki i przemyt papierosów

Nielegalny rynek w Polsce to głównie narkotyki. GUS zmienia sposób liczenie PKB – na zmianach skorzysta głównie rząd, bo poprawią się wskaźniki długu.

Anna Cieślak-Wróblewska

Nielegalna działalność gospodarcza dodała do naszego produktu krajowego brutto ok. 13 mld zł w 2013 r. – wynika z danych przekazanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny. GUS zrewidował wartości PKB zgodnie z wymogami nowego systemu liczenia rachunków narodowych ESA 2010.

Narkotyki, prostytucja, przemyt

Czarna strefa gospodarki, czyli działalność zakazana przez prawo, to przede wszystkim narkotyki, prostytucja i przemyt papierosów. Na tle wielu krajów Unii Europejskiej pod względem jej wartości nie wypadamy najgorzej. Przykładowo we Włoszech – jak wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego – cały nielegalny obrót to aż 15,5 mld euro, a w Wielkiej Brytanii – 12,4 mld euro. Z kolei w Niemczech czarna strefa wydaje się bardzo skromna – to zaledwie 1,5 mld euro. Jak wylicza niemiecki urząd statystyczny, o wiele większy okazuje się nierejestrowy obrót mieszkaniami – ok. 4 mld euro.

Za to udział czarnej gospodarki w PKB jest już w Polsce całkiem spory, wynosi 0,7–0,8 proc. – Pod tym względem może być podobnie jak z szarą strefą – komentuje Michał Rot, ekonomista PKO BP. – Jak pokazują wcześniejsze badania OECD, skala nielegalnej działalności jest większa w krajach rozwijających się i tam, gdzie jest ona uwarunkowana kulturowo, np. we Włoszech. Z kolei w krajach wysoko rozwiniętych, w Niemczech czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9954

Wydanie: 9954

Spis treści

Media planet

Ściągawka przedsiębiorcy

Rzecz o biznesie

Moja emerytura

Zamów abonament