Jaki rodzaj ewidencji dla oddziału firmy cudzoziemca
PIT | Biznesmen z zagranicy, który chciałby otworzyć w Polsce przedstawicielstwo, musi się liczyć z tym, że taka forma prowadzenia działalności nie pozwala na założenie księgi podatkowej.
- Prowadzę biuro rachunkowe. W ostatnim czasie zgłosił się do mnie klient (cudzoziemiec) zainteresowany skorzystaniem z usług mojego biura. Prowadzi działalność gospodarczą we własnym kraju, a w Polsce chciałby otworzyć oddział. Zastanawiam się, czy jeżeli osoba ta zdecydowałaby się na skorzystanie z moich usług, to powinnam dla niej prowadzić księgi rachunkowe czy też mogę prowadzić, preferowaną przez tę osobę z uwagi na niższe koszty obsługi księgowej, podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą prowadzić tylko ci podatnicy (osoby fizyczne), którzy nie są zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości (art. 24a ustawy o PIT).
Ustawa o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) wskazuje natomiast limit przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w kwocie stanowiącej co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta