Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki rodzaj ewidencji dla oddziału firmy cudzoziemca

30 września 2014 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

PIT | Biznesmen z zagranicy, który chciałby otworzyć w Polsce przedstawicielstwo, musi się liczyć z tym, że taka forma prowadzenia działalności nie pozwala na założenie księgi podatkowej.

  • Prowadzę biuro rachunkowe. W ostatnim czasie zgłosił się do mnie klient (cudzoziemiec) zainteresowany skorzystaniem z usług mojego biura. Prowadzi działalność gospodarczą we własnym kraju, a w Polsce chciałby otworzyć oddział. Zastanawiam się, czy jeżeli osoba ta zdecydowałaby się na skorzystanie z moich usług, to powinnam dla niej prowadzić księgi rachunkowe czy też mogę prowadzić, preferowaną przez tę osobę z uwagi na niższe koszty obsługi księgowej, podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.

Podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą prowadzić tylko ci podatnicy (osoby fizyczne), którzy nie są zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości (art. 24a ustawy o PIT).

Ustawa o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) wskazuje natomiast limit przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w kwocie stanowiącej co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9954

Wydanie: 9954

Spis treści

Media planet

Ściągawka przedsiębiorcy

Rzecz o biznesie

Moja emerytura

Zamów abonament