Nie wszystkie usługi kulturalne są zwolnione z VAT
KLASYFIKACJA | Gdy artyści są wynagradzani w formie honorarium, nie muszą płacić podatku i rozliczać się z urzędem. Przepisy dotyczące tej kwestii budzą jednak liczne wątpliwości.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT zwolnione od podatku są niektóre usługi kulturalne. Zakres tego zwolnienia budzi jednak wątpliwości.
Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione są trzy warunki:
1) świadczone są usługi kulturalne,
2) nie są to usługi wyłączone spod zakresu stosowania zwolnienia >patrz tabela,
3) usługi są świadczone na rzecz jednego z podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a i b ustawy o VAT.
W ustawie nie ma definicji...
Przede wszystkim nie jest jasne, co należy rozumieć przez usługi kulturalne. Niestety, w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia nie pomaga słownikowa definicja „kultury" (jak wynika ze „Słownika języka polskiego", „kultura" oznacza „całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości gromadzony, utrwalany i wzbogacany w ciągu dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie"), gdyż jest ona bardzo szeroka. Zauważyła to Izba Skarbowa w Łodzi, stwierdzając w interpretacji z 27 lutego 2012 r. (IPTPP2/ 443-771/11-5/IR), że „przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta