Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba umieć przeczytać decyzję

19 lutego 2015 | Dobra Firma | Łukasz Rogowski

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca chce współpracować z organem podatkowym, czy uzna go za wroga, powinien wiedzieć, że fiskus działa według ściśle określonych reguł. Warto je znać, aby umieć skorzystać ze swoich uprawnień.

Podatki dotyczą niemal każdego z nas. Mimo to niewielu podatników zna podstawy funkcjonowania systemu podatkowego, który wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale również z licznymi uprawnieniami, dzięki którym podatnicy faktycznie są (obok organów podatkowych) podmiotami prawa podatkowego. Podatki słusznie kojarzone są z przymusem, ale w demokratycznym państwie prawnym jest on ściśle uregulowany. Przepisy pozwalają podatnikowi nie tylko na kontrolę prawidłowości opodatkowania, ale również na czynny udział w kształtowaniu zobowiązań podatkowych.

Przede wszystkim zrozumieć

Dla orientowania się w zagadnieniach związanych z opodatkowywaniem najistotniejsze jest rozumienie decyzji podatkowych, które w indywidualny sposób rozstrzygają o obowiązkach (najczęściej jest to obowiązek zapłaty podatku).

Większość podatków w Polsce wiąże się z składaniem deklaracji (np. PIT, CIT, VAT). Podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem, który jesteśmy zobowiązani uiścić. Co oznacza, że nasza rola w obliczaniu podatku jest najistotniejsza. Zadaniem organu podatkowego jest natomiast weryfikacja tych ustaleń. Jeżeli dochodzi do rozbieżności dotyczących obliczonego podatku, to organ nie może ot tak zwiększyć wysokości zobowiązania. W tym celu musi wydać decyzję, w której określi prawidłową kwotę daniny. Taki tryb rozstrzygania ma na celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament