Członkostwo nie zwalnia z kultury i szacunku dla innych
Pewność etatu dla aktywisty związkowego nie jest bezwzględna. Za najcięższe przewinienia grozi mu dyscyplinarka.
W kilku sytuacjach utrata posady przez taką osobę jest pewna, choć nie zawsze musi się to odbywać w trybie natychmiastowym.
Zgoda związku
Najłatwiejszy dla pracodawcy przypadek, kiedy może zwolnić związkowca, dotyczy tych sytuacji, gdy ten zamiar zaakceptuje organizacja związkowa. Zgoda na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, definitywne wypowiedzenie umowy bądź wypowiedzenie warunków pracy pracownikowi musi być udzielona w formie uchwały zarządu zoz.
Orzecznictwo sądowe przyjmuje, że taka zgoda powinna zostać wyrażona przed złożeniem przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu stosunku pracy, natomiast uzyskanie takiej zgody już po złożeniu takiego oświadczenia przez pracodawcę narusza zasady ochrony (por. wyrok SN z 20 września 1994 r., I PRN 58/94).
Istotną luką w przepisach dotyczących ochrony stosunku pracy działaczy związkowych jest brak ścisłego określenia, do kiedy zarząd zoz powinien ustosunkować się do wniosku pracodawcy o wyrażenie zgody na rozstanie lub wypowiedzenie zmieniające. Piśmiennictwo opowiada się za stosowaniem analogii do odpowiednich przepisów kodeksu pracy. Zarząd związku powinien zdecydować w ciągu pięciu dni przy zamiarze wypowiedzenia i trzech dni przy rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia.
Milczenie związku zawiadomionego przez szefa o chęci zwolnienia etatowca objętego ochroną nie może być uznane za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta