Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowotny falstart różnie opłacany

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Radosław Kaczmarek

Przebieg ubezpieczenia chorobowego ma szczególne znaczenie dla startującego przedsiębiorcy czy zleceniobiorcy. Gdy może wykazać jego ciągłość z wcześniejszych tytułów, zapewnia sobie prawo do korzystniej liczonego zasiłku.

Osoba, która nie jest pracownikiem, za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa nabywa prawo do świadczenia z ZUS po spełnieniu wymogów ustalonych ustawą zasiłkową. Jednym z nich jest przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które dodatkowo musi trwać odpowiednio długo. Natomiast podstawa wymiaru zasiłku, a więc i jego wysokość, zależy od składek opłacanych w ostatnim okresie.

Średnia miesięczna

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku dla osoby objętej dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak wskazuje art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).

Gdy ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy, zasiłek liczy się, biorąc pod uwagę średni przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia, ale tylko za pełne kalendarzowe miesiące.

Zasadę tę stosuje się do:

- ubezpieczonych pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której – zgodnie z kodeksem cywilnym – stosuje się przepisy o zleceniu, deklarujących do podstawy składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament