Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabnie fala wyjazdów

19 lutego 2015 | Ekonomia
Przetasowania ludności w naszym regionie
źródło: Rzeczpospolita
Przetasowania ludności w naszym regionie

GOSPODARKA | Spada tempo emigracji zarobkowej z Europy Środkowej i Wschodniej do bogatszej części Unii Europejskiej.

Danuta Walewska

Nie zmienia to faktu, że liczba obywateli nowych krajów członkowskich w krajach unijnej piętnastki sięgnęła w końcu 2013 r. 5,74 mln. To o 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Ale nasilenie wyjazdów wyraźnie słabnie. Dla porównania w latach 2008–2010 wzrosły one o niemal milion osób.

To główne wnioski z raportu Central & Eastern Europe Development Institute (CEED) „Bilet w jedną stronę? Migracja w Europie z perspektywy krajów Europy Środkowej i Wschodniej". Poprzedni raport Instytutu na ten temat został przedstawiony niespełna rok temu.

„Bilet w jedną stronę?" wchodzi głębiej w tę tematykę, co było możliwe także dzięki badaniom Work Service m.in wśród polskich emigrantów w Niemczech, Belgii i Francji oraz analizie motywacji skłaniających zarówno do wyjazdu, jak i do coraz częstszych powrotów do kraju.

– Nadal istnieje ryzyko, że z krajów Europy Środkowej i Wschodniej będą wyjeżdżać pracownicy. Tyle że np. w przypadku Polski motywacją nie jest już niemożność znalezienia jakiejkolwiek pracy, ale poszukiwanie zajęcia lepiej płatnego niż w kraju bądź podniesienia kwalifikacji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament