Słabnie fala wyjazdów
GOSPODARKA | Spada tempo emigracji zarobkowej z Europy Środkowej i Wschodniej do bogatszej części Unii Europejskiej.
Danuta Walewska
Nie zmienia to faktu, że liczba obywateli nowych krajów członkowskich w krajach unijnej piętnastki sięgnęła w końcu 2013 r. 5,74 mln. To o 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Ale nasilenie wyjazdów wyraźnie słabnie. Dla porównania w latach 2008–2010 wzrosły one o niemal milion osób.
To główne wnioski z raportu Central & Eastern Europe Development Institute (CEED) „Bilet w jedną stronę? Migracja w Europie z perspektywy krajów Europy Środkowej i Wschodniej". Poprzedni raport Instytutu na ten temat został przedstawiony niespełna rok temu.
„Bilet w jedną stronę?" wchodzi głębiej w tę tematykę, co było możliwe także dzięki badaniom Work Service m.in wśród polskich emigrantów w Niemczech, Belgii i Francji oraz analizie motywacji skłaniających zarówno do wyjazdu, jak i do coraz częstszych powrotów do kraju.
– Nadal istnieje ryzyko, że z krajów Europy Środkowej i Wschodniej będą wyjeżdżać pracownicy. Tyle że np. w przypadku Polski motywacją nie jest już niemożność znalezienia jakiejkolwiek pracy, ale poszukiwanie zajęcia lepiej płatnego niż w kraju bądź podniesienia kwalifikacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta