Czynność neutralna podatkowo nie da korzyści
Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez spółkę osobową z tytułu wniesienia do niej wkładu niepieniężnego przez wspólnika nie jest dla niego kosztem.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 stycznia 2015 r. (II FSK 3068/12).
Stan faktyczny
Podatnik był komandytariuszem spółki. Pierwotnie była nim inna osoba fizyczna, która jednak zbyła ogół praw i obowiązków na rzecz spółki z o.o. Po nabyciu wkładu przez sp. z o.o. podatnik wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci nieruchomości. Spółka od dnia przystąpienia do niej wnioskodawcy nabywała składniki majątkowe od swoich wspólników w drodze zakupu, jako wkład. Kupowała je także od osób innych niż jej wspólnicy. Zgodnie z przepisami podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) płaci za każdym razem spółka.
Podatnik zapytał, czy wartość zapłaconego przez spółkę PCC jest dla wszystkich jej wspólników kosztem uzyskania przychodu z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Sam uważał, że wartość zapłaconego przez spółkę PCC stanowi dla niego i dla pozostałych wspólników koszt podatkowy proporcjonalnie do udziału w jej zysku/stracie.
W części dotyczącej wniesienia wkładu do spółki komandytowej oraz zakupu składników majątku stanowiących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta