Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska musi się zbroić

19 lutego 2015 | Publicystyka, Opinie | Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Ryszard Czarnecki
Nasz kraj musi mieć wszystkie rodzaje broni. Nie może pozbyć się np. czołgów
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz
źródło: PAP
Nasz kraj musi mieć wszystkie rodzaje broni. Nie może pozbyć się np. czołgów

Nasze położenie oraz ewentualne zagrożenia powodują, że musimy się liczyć z możliwością prowadzenia klasycznych działań zbrojnych, ale też udziału w konfliktach „poniżej granicy wojny”, czyli formalnie wojny nie ma, ale faktycznie są prowadzone działania militarne – pisze europoseł PiS.

Z powodu zmian w otoczeniu geostrategicznym Polska zaczęła w końcu zwiększać wydatki wojskowe. Tempo tego wzrostu powinno być jednak znacznie szybsze. Z tym że sam wzrost wydatków nie przekłada się automatycznie na wzrost potencjału bojowego sił zbrojnych. Zakupy uzbrojenia trzeba prowadzić mądrze, uwzględniając zagrożenia i własny potencjał przemysłowy.

Interesujący partner

Zasadnicze problemy, które należy rozwiązać, są – moim zdaniem – następujące:

1. Określenie optymalnego profilu uzbrojenia Wojska Polskiego, a więc docelowych klas i kategorii uzbrojenia, które powinno ono posiadać;

2. Wyznaczenie priorytetów dotyczących zakupów uzbrojenia, czyli obszarów, w których należy inwestować w jego najnowocześniejsze typy oraz tych, gdzie z przyczyn ekonomicznych musimy się zadowolić uzbrojeniem jedynie przyzwoitej jakości.

3. Zdefiniowanie preferowanych źródeł pozyskiwania uzbrojenia, a więc przede wszystkim określenie, które jego kategorie powinny być bezwzględnie produkowane w kraju, a w przypadku których dostawcy zewnętrzni mogą (lub powinni) być brani pod uwagę.

Musimy wszak pamiętać, że Polska jest interesującym partnerem dla zagranicznego przemysłu zbrojeniowego. Z obecnymi wydatkami inwestycyjnymi rzędu 2 mld euro rocznie i pożądaną perspektywą znacznego ich powiększenia Rzeczpospolita staje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament