Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Socjalny niewypał

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Joanna Kalinowska

Inspektorzy kontroli ZUS często nadinterpretują przepisy o działalności socjalnej. Fundusz okazuje się wtedy bombą z opóźnionym zapłonem.

Wszystkiemu są winne nieprecyzyjne przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Sprzyja to ich dowolnemu interpretowaniu zależnie od potrzeb. Pracodawcy próbują podciągnąć pod działalność socjalną również te świadczenia, które w żadnym wypadku nie powinny być finansowane z tego funduszu. Z kolei ZUS podchodzi do podziału tych środków bardzo radykalnie, wskazując na niezgodność z zasadami, których w ustawie o zfśs próżno szukać.

Wolnoamerykanka

Kontrola ZUS dotycząca administrowania środkami funduszu, a dokładniej – prawa do ich zwolnienia od składek – rządzi się swoimi prawami. Procedura ta sama, ale specyficzne jest to, że wynik postępowania w dużej mierze zależy od inspektora, który je prowadzi. Jedni uwzględniają aktualne orzecznictwo i interpretacje ZUS, inni albo o nich nie mają pojęcia, albo się do nich nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament