Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy rok, ale stare dokumenty i dotychczasowe wymagania

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Edyta Sieradzka
Edyta Sieradzka, wiceprezes organizacji OBPON.
źródło: materiały prasowe
Edyta Sieradzka, wiceprezes organizacji OBPON.

Efekt zachęty wykazany w miesiącu zaangażowania pracownika trwa przez cały okres jego zatrudnienia jako osoby niepełnosprawnej – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes organizacji OBPON.

Czy pracodawca w dalszym ciągu ma prawo zaliczyć do osób niepełnosprawnych pracownika, któremu skończyła się ważność orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy? Po tym terminie etatowiec dostarczył z ZUS tylko informację o przedłużeniu okresu pobierania renty na podstawie art. 17 nowelizacji ustawy emerytalnej z 11 maja 2012 r.

Tak.

Zgodnie z wyjaśnieniem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) przepisy prawa ubezpieczeń społecznych nie przewidują nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osobę całkowicie zdolną do pracy. Zatem przedłużenie okresu pobierania renty na mocy art. 17 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 637, dalej: nowelizacja ustawy emerytalnej) jest rozwiązaniem szczególnym. Automatycznie – z mocy prawa – skutkuje też przedłużeniem okresu ważności orzeczenia z art. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji). Oznacza to, że osoba, której przedłużono okres pobierania renty na podstawie art. 17 nowelizacji ustawy emerytalnej, jest osobą niepełnosprawną w świetle art. 5 ustawy o rehabilitacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament