Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wynajem rusztowań za granicą jest importem usług

19 lutego 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przepisy przewidują szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Nie zawsze jest jednak jasne, które świadczenia można zaliczyć do tej kategorii.

Tomasz Krywan

Otrzymaliśmy zlecenie remontu budynku w Niemczech. Aby je zrealizować, będziemy musieli wynająć rusztowanie. Czy wynajmując rusztowanie od niemieckiej firmy, będziemy obowiązani rozpoznać import usług? – pyta czytelnik.

Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy – w niewielkim uproszczeniu – podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Przy czym, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski, gdyż tylko wtedy dochodzi do świadczenia usługi podlegającej opodatkowaniu w Polsce (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Tam, gdzie znajduje się obiekt

Przepisy o miejscu świadczenia usług to przede wszystkim art. 28a i nast. ustawy o VAT. Przepisy te przewidują między innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament