Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brawurę i chamstwo na szosie można stracić etat

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Grzegorz Orłowski
Grzegorz
 Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak
źródło: materiały prasowe
Grzegorz
 Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak

Zbyt szybka jazda, agresywne zachowania, niebezpieczne manewry – tak często prowadzą pracownicy korzystający z aut służbowych. Tymczasem przestrzeganie dobrych obyczajów obejmuje zarówno miejsce, jak i czas pracy.

Nawet pobieżna obserwacja ulic i dróg wskazuje na to, że niektórzy kierowcy nie przestrzegają standardów, jakich należałoby oczekiwać od uczestników ruchu kołowego i pieszego. I nie chodzi tylko o naruszanie przepisów drogowych, ale też o egoizm, brak wyobraźni czy agresję, najczęściej słowną, wobec innych.

Niektórymi kierowcami-agresorami są osoby korzystające z aut służbowych. Samochodów służących za narzędzie pracy, zwłaszcza wtedy, gdy obowiązki pracownicze wymagają częstego przemieszczania się.

Do retorycznych należy zaliczyć pytanie, czy pracowniczy obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego (tj. m.in. dobrych obyczajów), przewidziany w art. 100 § 2 pkt 6 kodeksu pracy, dotyczy też czasu, gdy pracownik w godzinach pracy prowadzi auto służbowe. A co za tym idzie, czy powinien tych zasad przestrzegać wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament