Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Armia chronionych blokuje firmie decyzje kadrowe

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Nawet naruszenie przepisów przez pracodawcę przy zwalnianiu działacza związkowego 
nie gwarantuje mu powrotu na etat, jeśli zachowywał się nagannie.

Rafał Krawczyk

W firmach, w których wielu pracowników należy do związków zawodowych, trudniej zrealizować decyzje dotyczące ich zatrudniania. Działacze związkowi są bowiem chronieni przed zwolnieniem, a to, jaka liczba etatów będzie w ten sposób blokowana, zależy od liczebności organizacji.

Stałość nie tylko w angażu

Ochrona związkowców nie ma jedna charakteru bezwzględnego i za najcięższe przewinienia szef może działaczowi związkowemu wręczyć nawet dyscyplinarkę. Jeśli nie był to jednak naprawdę rażący przypadek, trudno będzie obronić tę decyzję przed sądem.

Istota gwarancji stosunku pracy związkowców sprowadza się do tego, że zatrudniający nie może wypowiedzieć ani rozwiązać go z etatowcem podlegającym ochronie bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz). Co więcej, szef nie ma prawa ani zwolnić takiej osoby, ani jednostronnie zmienić warunków pracy lub płacy na niekorzyść chronionego działacza >patrz ramka. Przede wszystkim dotyczy to wypowiedzenia zmieniającego dla zatrudnionego na umowę o pracę, ale nie tylko. Zakaz „jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika" z art. 32 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 167, dalej: ustawa o zz) obejmuje zarówno zmiany, które mogłyby być wprowadzone do angażu w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament