Po dwustu latach powtórka z Waterloo
W rocznicę słynnej bitwy kończącej epokę napoleońską archeolodzy przeprowadzą wykopaliska na polu batalii i poszukają mogił żołnierzy.
Miejscowość Waterloo leży na terenie Belgii. 18 czerwca 1815 roku między godziną 11.35 a 21 toczyła się tam bitwa, która przyniosła ostateczną klęskę Napoleona. W rocznicę tego wydarzenia, które wpłynęło na nowy układ sił w Europie, międzynarodowy zespół archeologów przeprowadzi wykopaliska w miejscu, w którym poległo około 40 tys. żołnierzy.
Dla upamiętnienia słynnej bitwy w latach 1824–1826 usypano kopiec wysokości 41 metrów. Zrobiono to w miejscu, w którym ranny został młody książę Orański (po bitwie Wilhelm I, król Niderlandów), jeden z dowódców po stronie wojsk brytyjskich. Na szczycie znajduje się statua lwa odlana z żelaza, zwrócona w stronę Francji.
Z pomysłem przeprowadzenia wykopalisk pod Waterloo wystąpili Mark Evans i Charles Foinette, dwaj oficerowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta