Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja realna, ale wybór nietrafiony

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Tomasz Poznański
Tomasz 
Poznański, adwokat
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Tomasz 
Poznański, adwokat

Rzeczywiste skasowanie stanowiska pracy to za mało, aby uznać wypowiedzenie za uzasadnione. Dodatkowo szef powinien wykazać, dlaczego pożegnał tę, a nie inną osobę.

Zgodnie z art. 30 § 4 k.p. oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony ma zawierać przyczynę tłumaczącą taką decyzję. Jeśli sąd pracy ustali, że takie wymówienie było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, stosownie do żądania pracownika orzeka o jego bezskuteczności, a jeżeli umowa już się rozwiązała – o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Sztuka przewidywania

Dlatego zanim szef wręczy podwładnemu wypowiedzenie, powinien liczyć się z tym, że sprawa może mieć dalszy ciąg przed sądem pracy. Warto więc zadać sobie pytanie, czy uda się tam obronić decyzję o wymówieniu. Jego przyczyna musi być starannie dobrana i wszechstronnie analizowana, zarówno co do podstaw, jak i doboru żegnanej osoby.

Z pozoru najprostszym powodem zwolnienia, jeśli nie ma innych podstaw, jest likwidacja stanowiska pracy. Gdy w rzeczywistości do niej nie dochodzi, przyczynę wskazaną w wymówieniu należy uznać za nieprawdziwą. Z pozorną likwidacją stanowiska mamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament