Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smartfon zamiast portfela z gotówką i kartami

19 lutego 2015 | Moje pieniądze
Przeprowadzanie transakcji telefonem komórkowym w systemie blik nie jest skomplikowane
źródło: Rzeczpospolita
Przeprowadzanie transakcji telefonem komórkowym w systemie blik nie jest skomplikowane

Wspólny system Blik oferuje już sześć banków. Klienci wszystkich tych instytucji mają dostęp do podstawowych funkcji, ale dodatkowe, np. elektroniczny czek, działają tylko w niektórych.

Monika sajewicz

Od 9 lutego tego roku Blik oferuje grupa banków założycieli systemu. Do grupy tej należą: PKO Bank Polski, Alior Bank, Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląsk oraz mBank (w tym Orange Finanse).

Co to takiego Blik? To wspólny system płatności mobilnych, czyli wykonywanych telefonem komórkowym (smartfonem). Został zbudowany w oparciu o aplikację płatniczą IKO, stworzoną i wprowadzoną wcześniej przez PKO BP. Umożliwia wykonywanie telefonem transakcji, które do tej pory mogły być realizowane tylko przy użyciu karty płatniczej czy gotówki.

Banki, które wprowadziły system, oferują  go w swoich aplikacjach mobilnych. Każda z tych sześciu aplikacji została wyposażona w sześciocyfrowe, jednorazowe kody Blik (kombinacja cyfr od zera do dziewięciu). Używa się ich przy płaceniu w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz przy podejmowaniu gotówki z bankomatów PKO BP, ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK i Banku Millennium. Zakres funkcji udostępnionych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament